2 Aralık 2015 Çarşamba

TİYATRO ETKİNLİKLERİMİZ...

 Film izlemek ayrı bir keyif, tiyatro oyunu izlemek ise apayrı... Filmi her yerde her koşulda izleyebiliyoruz artık evde, seyahat ederken, telefondan, televizyondan... Vizyona giren yeni filmleri bile neredeyse 10-15 günde tv de internette bulup izleyebiliyoruz. Ama tiyatro öyle değil. Oyunu sadece gösterimde olduğu müddetçe izleyebiliyorsunuz, başka bir yerde bulmak zor :)  Büyükşehirler de tiyatro oyunu izleme ihtimaliniz daha fazla, Ankara da arkadaşlarımızla oldukça sık giderdik taşınınca birden bitmişti. Ama bu ay Sakarya Büyükşehir Belediyesinin tiyatro etkinlikleri sayesinde bol bol izleme fırsatımız oldu. 11 Kasımdan itibaren her çarşambamız tiyatro organizasyonuyla dolmuş vaziyette. Bu akşamda tiyatroya gitmeden geçen haftalarda izlediğimiz oyunlardan kısa kısa bahsetmek istedim sizlere. Belki canınız çeker de sizde gidersiniz diye :) İlk oyuna eşimle gittik. Aziz Nesin'in klasikleşmiş oyunlarından ÇİÇU'ya...  "Kendini yalnızlığa mahkum etmiş, toplumdan ve insanlardan tecrit etmiş bir adamın dramını, trajikomik bir üslupla sahneye taşır. Çiçu adını verdiği oyuncak bebeği, kedisi, köpeği ve diğer ev hayvanları ile kendisine bir dünya yaratan, adeta evcilik oynayan Adam, aslında korkularının esiridir, tıpkı; modern toplumun yalnızlaştırdığı birçok benzeri gibi… Sahnede, bu adamın toplumsal dayatmaların da etkisiyle, kendi kendine yarattığı esaretten kurtulma çabasına tanık oluruz." İzmir Devlet Tiyatrosunun sahneye koyduğu oyunu biz gerçekten çok beğendik. Oyuncunun performansı, sahne dekoru her şey çok güzeldi. 18 Kasımda 15 kişi cümbür cemaat gittik arkadaşlarla Konya Devlet Tiyatrosunun DEMİR isimli oyununa. " Kocasını öldürme suçundan müebbet hapse mahkum olan Fay, on beş yıl sonra kendisini ziyarete gelen Josie ile görüşmeye başlar. Bu görüşmeler anne-kızın geçmişleriyle ve hayatla yüzleşmelerine neden olacaktır." Rona Munro'nun yazmış olduğu bu oyunda da Fay ve kızı Josie'nin performansına bayıldık. Özellikle 2.perde çok ama çok iyiydi. 
25 Kasımda da yine arkadaşlarımızla beraber ( biraz daha azalıp sayıyı 10 a düşürdük ) Mehmet Murat İldan'ın oyunu ÜSTAT MOLİERE EVLENİYOR' a gittik. " Moliere otuz dokuz yaşındadır ve evlenmeye karar verir; genç ve iyi yemek yapan bir eş aramaktadır. 17. yüzyıl Paris`inde geçen olaylar Fransa Kralının kaçırılmasına dek uzanan bir yanlışlıklar komedyasına dönüşür." itiraf etmeliyim ki Ankara'da izlediğim tiyatrolardan sonra en beğendiğim oyun oldu. Bütün oyuncuları ayakta alkışlamak lazım muhteşem performans muhteşem dekor muhteşem şarkılar ve danslar izledik. Oyunun her anından zevk aldık. Ben ısrarla Ankara Devlet Tiyatrosunun oyunu desem de :) Antalya Devlet Tiyatrosunun oyuncularının gösterimiydi :) ve hepsini tekrar tekrar kutluyorum...ERMİŞLER YADA GÜNAHKARLAR da bugün izleyeceğimiz oyun. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Ben 3 sene önce Ankara da izlemiştim  Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından. Oyundan oldukça etkilenmiştim o yüzden tekrar izlemek istedim farklı bir yorumla. "Mark Styler bir cinayet romanı yazarıdır. Ve yeni romanın kahramanı ile görüşmek için bir suçlu akıl hastanesi olan Suffolk’a gelir. Amacına ulaşabilmesi için Suffolk’dan sorumlu ve sorunlu doktoru ve hemşiresini aşması gerekmektedir… Styler, akıl hastası bir katilin iç dünyasını araştırmak isterken kendi iç dünyasının karanlık taraflarının içine düşer… Neden böyle romanlar yazmaktadır? Neden böyle karakterler? Suçlular-cinayetler-vahşet neden bizi içine çeker? Korku ve şiddetin içimizde uyandırdığı heyecanın sebebi ne? Yoksa katiller ve vahşice yaptıkları katliamlar üstünü örttüğümüz karanlık duygularımızın tatmini midir? Ölüm ve kanın verdiği haz; Cinayeti işlemek mi? Seyretmek mi daha..." Umarım bu kadar övdüğüm oyunu arkadaşlarımda beğenir :)


  4 haftalık tiyatro maratonumuz bu şekildeydi. Haftaya da tiyatro gösterimi yok ama Özdemir Erdoğan konseri var :) Sonra yine başlıyor oyunlar bakalım... 

   Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı bekliyorum :) :) :) 


2 yorum:

  1. Merhabalar blogunuzu takibe geldim bloguma da mutlaka beklerim

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar blogunuzu takibe geldim bloguma da mutlaka beklerim

    YanıtlaSil