2 Mayıs 2016 Pazartesi

MERHABA 20. HAFTA....

  Nasıl geçti, nasıl oldu anlamadım ama 20 haftaya girdik kuzucuğumla. Çok zorlu bir 20 hafta geçirmedim neyse ki ama kolay da değildi. Çalışan hamile olmak gerçekten zor. İş yerinde hiç bir sıkıntı yaşamamış olsam da, her seferinde anlayışlı davranmış olsalar da yinede hamileliğin ilk 3 ayı zorlu bir süreç. Benim hamilelik maceramda ilk aylarım da sabah bulantılarım olmadı ama akşam yemek yapmak söz konusu olunca işte orada bir dur dedi :) Koku hassasiyetim normalde de yüksektir ne yersem yiyeyim koklayan bir insandım zaten ama ilk aylarda koklamama bile gerek kalmadan zaten burnuma geldi kokular. Özellikle soğan :) Mide bulantıları bir şekilde kazasız geçirdik yeri geldi yemeği eşim yaptı yeri geldi dışarıdan yiyebileceğim sağlıklı yemekler yedik. İlk 3 ay ailemizde dahil kimseye söylemediğimiz için karı koca beraber atlattık bu dönemi :) 

  İlk aylarda mide bulantısı çok şiddetli olmadı ama beni inanılmaz yoran işteki performansımı etkileyen şey ise UYKU oldu :) Normalde de uyumayı çok seven ben uyumaklara doyamadım bu dönemde.Yatağa kafamı koyar koymaz uyumalar, öğle aralarında ki 20 dakikalık araları bile uyumakla geçirmeler, akşam en geç 9 da uyumalar :) Sabah 6.30 da kalkmanında ister istemez etkisi vardır belki ama ben uykuya doyamadım :) Her hamilelikte ister istemez uyku hali oluyor sanırım ama benimki aşırı mıydı normal miydi o bir muamma :) 

   Uykuyla baş etmeye başladım ama son 1 aydır da bu sefer dayanılmaz bel ağrıları baş gösterdi. Yeri geldi oturduğum uzandığım yerden kalkamaz oldum. Kalktığımda da iki büklüm kalkıyorum. Bu aralar biraz daha hafif sayılır bu ağrılar ama yinede devam ediyor. Kendimi alıştırmak içinde yatış pozisyonumu değiştirmeye çalıştığım içinde ağrılar pek de geçmiyor. Hamileliğin son aylarında sırt üstü yatmaktan kaçınılması öneriliyor hatta genel olarak sol tarafa yatmanın bebeğinizin kalbine giden kan miktarı için daha iyi olduğu söyleniyor bende bu yüzden genel olarak sol yanıma yatmaya çalışıyorum bu da pek ağrılarıma yardımcı olmuyor açıkçası. Ama hamilelik döneminin bütününde de özellikle son aylarda da bu ağrılar devam edeceği için yapacak pek bir şey kalmıyor. Tetanos aşısı için sağlık ocağına gittiğimde ebe hanıma bu ağrılarımı sordum ve bol bol yoğurt ve süt tüketmenin önemli olduğunu söyledi. Bir kaç haftadır maalesef bu konuya pek dikkat etmedim ama kemikler için bol miktarda almaya başlayacağım. 

  Bunlar dışında çok şükür sıkıntım olmadan devam ediyor. Bu son hafta kasık ağrılarım başladı ama oda bebişimin büyümesinden dolayı :) Beni çok da olumsuz etkilemiyor.

 Doktor içinde bulunduğumuz ilde ki bir özel hastaneyi tercih ettim. Ama ilk aylarımda devlet hastanesinde de muayene oldum. Bir de aile hekimi takibi zorunlu olarak yapılıyor zaten :) Başka doktor kalmadı sanırım gidilmedik :) :) Doktorum hamileliğimle ilgili çok fazla yasak koymadı onu ye yeme gibilerinden zaten 20 haftada toplam 3 kilo aldım. Bence gayet iyi bir kilo ama iştahım yeni yeni açılmaya başladı doymuyorum :) Genel hamilelerin uyması gereken konserve, işlenmiş gıda, pişmemiş et ürünleri, dondurulmuş ürünler, asitli içecekler, aşırı yağlı yiyecekler, alkol, sigara hiç bir şekilde kullanmıyorum. Doktorumun verdiği vitamin ve omega haricinde de bir ilaç kullanmıyorum. Bol su tüketiyorum, yapabildiğim kadar yürüyüş yapıyorum. Bol bol dondurma yiyorum :) Limonatayı bu dönemde aşırı seviyorum. Kahve içmeyi de çok özlüyorum. 

  Benim günlerim şimdilik böyle geçip gidiyor. Henüz ne bebek alışverişi ne organizasyon ne de kendimle ilgili pek bir alışveriş yapmıyorum. Sadece biraz daha zaman geçmesini bekliyorum. Ama ne alırsam ne yaparsam sizlerle elbette ki seve seve paylaşacağım. 

  Pekii aramızda hamile olanlar varsa eğer yorum bırakıp hamileliklerinin nasıl geçtiğinden bahsederlerse sevinirim :) Yalnız bırakmayın beni :)


   Herkese mutlu haftalar.... 

   Hiç yorum yok:

Yorum Gönder